Pierwsza praca to nowy etap w życiu każdego człowieka. Jednak duża część absolwentów szkół średnich i wyższych ma problem ze znalezieniem pierwszego zatrudnienia. Już na etapie przeglądania ofert mają oni wrażenie, że są na przegranej pozycji. W większości z nich wymagane jest bowiem doświadczenie, którego oni nie posiadają. Poniżej podpowiemy, jak znaleźć zatrudnienie bez doświadczenia.
Określ swój cel
Może wydawać się to banalne, ale Twoim pierwszym krokiem w poszukiwaniach pracy powinno być określenie kierunku, w którym chcesz podążać. Zastanów się, co lubisz robić oraz w czym jesteś dobry. Musisz pamiętać, że praca ma być Twoim źródłem dochodu. Jeśli jednak nie będzie sprawiała Ci przyjemności, stanie się ona Twoim utrapieniem i będziesz w niej nieszczęśliwy. Wiele osób myśli, że tylko praca umysłowa jest dla nich. Nie jest ona jedna taka łatwa, jak wszystkim się wydaje. Więcej na temat możesz przeczytać na ponadto.pl.
Nie wiesz, jaka praca będzie dla Ciebie odpowiednia? Możesz to sprawdzić jeszcze na etapie nauki. Bierz udział w różnego rodzaju praktykach, bezpłatnych stażach lub zapisz się do studenckich organizacji. Przydatne mogą okazać się również wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia. Nie musisz na nie wydawać pieniędzy, ponieważ w internecie znajdziesz wiele bezpłatnych wersji z różnych dziedzin. Takie działania z pewnością pomogą Ci określić Twoją życiową drogę.
Dobra praca bez doświadczenia – najważniejsze CV
Dokumenty aplikacyjne to podstawa w poszukiwaniu zatrudnienia. Co jednak masz wpisać w CV, skoro ledwo skończyłeś szkołę? W związku z tym myślisz, że Twoje CV od razu zostanie odrzucone? Wcale tak nie musi być!
Przede wszystkim w dokumentach aplikacyjnych wpisz swoje wykształcenie. Liczy się nie tylko szkoła. Nie zapomnij o szkoleniach, kursach, a nawet webinarach. Ponadto Twoje doświadczenie. Wpisz wszelkiego rodzaju praktyki, staże, a nawet wolontariat. Podkreśl obok każdego z nich, co robiłeś w danym miejscu i czego się nauczyłeś.
Dodatkowo spraw, żeby Twoje CV wyróżniało się wśród innych. Nie pisz w nim, że jesteś kreatywny. Pokaż to na dokumencie. Niech nie będzie nudny.
Ważne jest również zdjęcie. Nie wstawiaj w aplikacyjnych dokumentach fotki z wakacji. Ma ono być profesjonalne. Warto wydać nawet te kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych na u fotografa na dobre zdjęcie.