Zmotywowany pracownik, to wydajny pracownik. Tym stwierdzeniem nie odkryliśmy Ameryki, jednak właśnie kwestia motywacji przez wielu pracodawców i firm jest spychana na boczny tor. Pracownik ma ustalone zadania, które ma wykonywać prawidłowo i efektywnie. Tymczasem większość pracowników na polskim rynku zmienia pracę średnio co 10 lat, czego głównym powodem jest motywacja, lub jej brak w aktualnej firmie. Co więc motywuje pracownika?
Wyższe zarobki.
Lepsze zarobki przekładają się na ogólną poprawę komfortu i statusu życiowego. Nic więc dziwnego, że wielu pracowników rezygnuje z dotychczasowych stanowisk, zatrudniając się w konkurencyjnych firmach, które oferują lepsze stawki. Pracujemy po to, by utrzymać siebie lub rodzinę – niezadowalające zarobki na danym stanowisku to prosty sposób na to, by takiego pracownika stracić.
Możliwość awansu.
Większość młodych osób nie szuka stabilnego zatrudnienia, w którym spędzą resztę życia aż do emerytury. Oczekują oni miejsca, które zapewni im odpowiednie możliwości rozwoju. Przede wszystkim jednak – każdy pracownik chce czuć się doceniony, a nic nie jest lepszym dowodem uznania dla pracy i poświęconego czasu niż awans na wyższe stanowisko.
Atmosfera i docenianie pracownika.
Choć miejsce pracy nie jest klubem towarzyskim, to panująca w firmie atmosfera w znacznym stopniu wpływa na pracownika. Wiele osób decyduje się zmienić pracę nie z powodu niezadowalających zarobków, ale z powodu negatywnej atmosfery panującej w zespole. Nie od dziś wiadomo, że pozytywne nastawienie, wzajemne wsparcie czy dobre kontakty z szefostwem to prosty przepis na to, by danego pracownika utrzymać i zmotywować do dalszej pracy.