Tegoroczne matury już wystartowały, a wielu uczniów stoi nie tylko przed wyborem ewentualnych studiów, lecz przede wszystkim przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. Czy studia są niezbędne, czy też można poradzić sobie bez nich? Oraz, co najważniejsze – jak należy podejść do zaplanowania swojej kariery zawodowej?
Studia – absolutna konieczność, czy przeżytek?
Oczywiste jest, by móc pracować w określonych i specjalistycznych zawodach, posiadanie wyższego wykształcenia jest absolutnie niezbędne. Pomijając jednak takie zawody, jak architekt, inżynier czy lekarz – znaczna część pracodawców w głównej mierze zwraca uwagę na doświadczenie i umiejętności pracownika, aniżeli na fakt, czy ten posiada odpowiedni papierek. Nie oznacza to jednak, że nie warto studiować – studia pomagają zdobyć niezbędną wiedzę z interesującej nas dziedziny. Jeżeli jednak nie mamy na siebie odpowiedniego pomysłu, ze studiami jest się lepiej wstrzymać, niż udać się na losowy kierunek, byleby móc poszczycić się wyższym wykształceniem.
Etap szkolny.
Planowanie własnej ścieżki zawodowej powinniśmy rozpocząć już na etapie szkoły średniej – a więc w czasie, gdy większość młodych ludzi zwyczajnie korzysta z życia, nie myśląc o tym, co przyniosą kolejne lata. Jednak to właśnie wybór profilu w liceum, czy też kierunku w technikum jest zalążkiem dla początku naszej kariery. Liceum jest nastawione na stricte przygotowanie ucznia do kontynuowania nauki, a więc podjęcia studiów – jest to więc idealna opcja dla osób, które jeszcze nie mają konkretnych planów na przyszłość. Technikum, czy też zawodówka w głównej mierze przygotowuje do pracy w konkretnym zawodzie, a przy tym – po ich ukończeniu wciąż nic nie stoi na przeszkodzie, by kontynuować swą edukację na uczelniach wyższych.
Jak zaplanować swoją karierę?
W pierwszej kolejności – poznajmy własne mocne, oraz słabe strony, warto jest stworzyć listę takich cech. Pamiętajmy również o zainteresowaniach, pasjach czy hobby, nad którymi potrafimy spędzać wiele godzin. Oczywiście, przy wyborze ścieżki zawodowej możemy kierować się jedynie zarobkami, zdecydowanie lepiej jest jednak połączyć pasję z pracą, nawet jeżeli nie pozwoli nam to osiągnąć znacznych korzyści finansowych.