Po zakończonych studiach wiele osób staje przed niezwykle trudnym wyborem związanym z dalszą ścieżką ich kariery zawodowej. O ile znaczna większość studentów ma już jasno ustalony cel na przyszłość, który – najczęściej – związany jest z ich kierunkiem, tak niektóre osoby potrafią nie mieć wręcz żadnej wizji i planów na przyszłość. Pierwsze zetknięcie z dorosłym życiem i rynkiem pracy potrafi być bolesne – sporo osób zwyczajnie, na etapie kształcenia, jeszcze nie zaprząta sobie głowy tym, co będzie robić po zakończeniu studiów, poświęcając się jedynie nauce. W końcu jednak nadchodzi czas wyborów – jak więc ukierunkować swoją ścieżkę zawodową po studiach?
Podstawowe kwestie.
Jeżeli nie mamy kompletnie żadnej wizji na temat tego, jak ma wyglądać nasza przyszłość – warto zacząć od podstaw. Zastanówmy się więc dlaczego podjęliśmy studia na takim, a nie innym kierunku. Czy zdobyta wiedza i umiejętności jest na tyle cenna, że staniemy się atrakcyjni na rynku pracy. Jeżeli udaliśmy się na studia tylko i wyłącznie celem samego studiowania i zdobycia wyższego zaświadczenia, a w tym czasie nie przygotowaliśmy żadnego gruntu na czekającą nas przyszłość – rodzi się przed nami spory problem.
Kierunek studiów.
Praca po studiach nie musi być związana z kierunkiem, jednak niewątpliwym atutem jest, gdy tak się jednak stanie. Zastanówmy się więc, jaki zawód możemy wykonywać po ukończeniu danego kierunku – jeżeli studiowaliśmy filozofię, warto zainteresować się dziennikarstwem, marketingiem czy publicystyką. W przypadku studiów ekonomicznych – otwiera się przed nami ścieżka rozwoju związana z finansami, prawem podatkowym czy ubezpieczeniami.