Czy praca w administracji się opłaca?

Praca w administracji wielu osobom może kojarzyć się z łatwą i przyjemną pracą. Ale czy tak jest naprawdę? Czy “siedzenie w biurze” jest faktycznie tak proste, jak wydaje się wielu osobom? Z jakimi obowiązkami i wymaganiami wobec kandydata wiąże się praca oraz na jakie zarobki można liczyć?

Praca administracja jakie są wymagania?

Dla wielu praca w administracji to synonim stabilizacji oraz dobrych zarobków. Do tego praca w administracji publicznej wiąże się z dodatkowymi korzyściami – umowa o pracę, zamiast zlecenia i dzieła – to z całą pewnością przekona wiele osób. Ale takie oferty dotyczą najczęściej sektora samorządowego, bo w firmach prywatnych nadal bywa różnie.

W wielu przypadkach otrzymanie stanowiska w administracji publicznej wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Są one szczegółowo opisywane w ogłoszeniach (konkursach), których zadaniem jest wyłonienie pracownika. Z kolei w firmach prywatnych poziom wykształcenia może mieć znaczenie drugorzędne. Czasem osoby bez studiów wyższych, ale znające doskonale 2 lub 3 języki i posiadające odpowiednie certyfikaty jako potwierdzenie, odpowiednie podejście (wiedzę, umiejętności i nastawienie) oraz dodatkowe szkolenia mogą okazać się lepszymi kandydatami niż osoby, które ukończyły tylko studia wyższe. W sektorze prywatnym pracownik administracyjny ważne, aby był chętny rozwijać się, uczyć i stale podnosić swoje kompetencje.

Chcąc poznać szczegółowe wymagania oraz zakres obowiązków wystarczy skorzystać z serwisów internetowych, jak np. https://www.gowork.pl/praca/administracja;st gdzie wśród filtrów wybrać należy frazę “praca administracja” i wybrać interesującą lokalizację.

Praca w biurze – zakres obowiązków

Szczegółowe wymagania i wytyczne związane z obowiązkami formułowane są indywidualnie przez każdą firmę, w zależności od jej profilu działania, misji czy wizji rozwoju. Jednak można wskazać pewne wspólne cechy dla osób szukających zatrudnienia w biurze, bo praca w administracji wbrew pozorom często jest bardzo wymagająca.

Zatem jakie umiejętności i kompetencje warto posiadać, aby praca administracja była efektywna? Najczęściej wymienia się umiejętność pracy pod presją czasu oraz związana z tym umiejętność samodzielnej organizacji czasu pracy. Dla pracodawcy liczy się zazwyczaj to, żeby wszystkie wskazane zadania zostały wykonane prawidłowo i na czas, bo od tego zależy m.in. wizerunek firmy i sposób postrzegania jej przez kontrahentów. Pracownik biurowy musi też doskonale umieć obsługiwać komputer. Korzystanie z Internetu, poczta e-mail, ale też obsługa podstawowego pakietu biurowego to absolutna podstawa, ale możliwe, że praca w danej firmie wymagała będzie opanowania kolejnych umiejętności (np. programów do wystawiania fv).

Administracja zarobki na stanowisku pracy

Opłacalność pracy w administracji w zasadzie analizować można dwuwymiarowo. Z jednej strony zarobki, ale z drugiej – ilość obowiązków oraz odpowiedzialność za powierzone zadania. Administracja zarobki w kontekście pracy w urzędzie często zależy od wielu czynników, jak np. staż pracy, ale są określone dla konkretnych stanowisk, na konkretnym szczeblu administracji. W przypadku firm prywatnych wiele zależy od pracodawcy, doświadczenia pracownika i jego umiejętności i kwalifikacji.