Odwlekanie wszystkiego na ostatnią chwilę, ciągłe szukanie wymówek i przekonywanie samego siebie do tego, że wkrótce podejmiemy się określonego działania. Brzmi znajomo? Jeżeli tak, to najpewniej borykasz się z prokrastynacją.
Czym jest prokrastynacja?
Prokrastynacja to nic innego, jak tendencja do ciągłego odwlekania wszystkiego na potem, a nierzadko na ostatnią chwilę. Wbrew pozorom – prokrastynacji nie można utożsamiać z lenistwem, choć osoby zmagające się z nią często mogą być określane takim mianem. Prokrastynacji niejednokrotnie towarzyszy wstyd i poczucie winy. Dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, że osoba nią dotknięta doskonale zdaje sobie sprawę z konsekwencji zwlekania z wykonaniem zaplanowanych czynności. Ponadto jest to zjawisko dosyć częste, bowiem według różnych szacunków, dotyka nawet około 20% wszystkich osób dorosłych. Niestety, prokrastynacja bardzo często związana jest także z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, stany lękowe czy ogólne problemy w życiu zawodowym lub rodzinnym.
Jak walczyć z prokrastynacją?
Niestety, próba pokonania prokrastynacji jest procesem niezwykle trudnym i żmudnym, a niejednokrotnie zmuszeni będziemy postępować dosłownie wbrew własnej woli. Jeżeli jednak nie podejmiemy żadnych prób rozwiązania tego problemu, może się on nie tylko nasilić, lecz także sprawić – głównie ze względu na wyrzuty sumienia i ciągły stres – że szczególnie boleśnie odczuje to nasza psychika. Jak więc z tym walczyć? Dobrym pomysłem będzie utworzenie listy zadań do wykonania o określonych godzinach i jej ścisłe przestrzeganie. Być może prokrastynacja wynika z faktu, że nasza dotychczasowa praca zwyczajnie nie zapewnia nam satysfakcji. Jeżeli nie będziemy w stanie samodzielnie rozwiązać tego problemu, wizyta u specjalisty staje się koniecznością, ponieważ życie z prokrastynacją jest nie tylko uciążliwe dla nas samych i otoczenia, lecz z czasem może stać się także wręcz niemożliwe.